||| ŞAHİN IRMAK FORUM |||
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

||| ŞAHİN IRMAK FORUM |||

Şahin Irmak Hayranlarının Buluşma Adresi ^^ Şahin Irmak Fan Sitesine Hoşgeldiniz ^^ www.sahinirmakfan.com.tr.tc

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Mahmut Sadi'nin bir ögrencilik anısı

YazarMesaj
irem

irem

Kadın Mesaj Sayısı : 1352
Lakap : prenses

Mahmut Sadi'nin bir ögrencilik anısı Empty
MesajKonu: Mahmut Sadi'nin bir ögrencilik anısı   Mahmut Sadi'nin bir ögrencilik anısı Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 11:39 pm

Mahmut Sadi'nin bir ogrencilik anisi:

"Yil 1923... Istanbul Universitesi' nde ogrenci oldugum siralar. Okul duvarinda bir ilan goruyorum. 'Avrupa'ya talebe yollanacaktir. '
'Allah Allah' diyorum, ulke yikik dokuk yil 1923... Avrupa'ya talebe! Luks gibi gelen bir sey, ama bir sansimi denemek istedim. 150 kisi icerisinde 11 kisi secilmisiz. Benim ismimin yanina ****** 'Berlin Universitesi' ne gitsin'
diye yazmis. Zaman geldi. Sirkeci Gari'ndayim, ama kafam oyle karisIk ki gitsem mi, kalsam mi orada ben unutulur muyum, para yollarlar mi, gurbet ellerde ne yaparim?

Bir an gitmemeye karar verdim, dondum. O sirada bir muvezzi ismimi cagirdi:
"'Mahmut Sadi, Mahmut Sadi, bir telgrafin var.'
"Telgrafi actim aynen sunlar yaziyordu:
"'Sizleri birer kivilcim olarak gonderiyorum; alevler olarak geri donmelisiniz. '
"Var mi boyle bir sey? 11 ogrencinin nerede, ne zaman, ne dusunebilecegini hesap edebilen bir lider, dunya lideri olmasin da ne olsun! Yil 1923, biz evimizde bir cocugumuzun huyunu degistiremiyoruz, bir huyunu. Tum ulkenin
huyu degisiyor. Bununla ugrasan bir insan, yolladigi 11 ogrencinin nerede, ne zaman, ne dusunebilecegini hissedebiliyor. "
Mahmut Sadi devam ediyor:
"Gel de simdi gitme, git de orada calisma, don de bu ulke icin canini verme!" Diyor.

Mahmut Sadi'nin bir ögrencilik anısı
1 sayfadaki 1 sayfası